Jak przygotować samochód do zimy?

Powszechnie uważa się, że główne niebezpieczeństwo związane z podróżowaniem samochodem w czasie zimy związane jest z nieuwagą kierowców, ich zbyt dużą brawurą i niedostosowaniem prędkości do tych jakże trudnych, zimowych warunków.

Nie mniej jednak istotne dla zachowania bezpieczeństwa w czasie zimy jest to, jak dobrze przygotuje się samochód jeszcze przed rozpoczęciem tego zdradliwego okresu w oku.

Absolutne podstawy

W trakcie realizowania procesu przygotowawczego samochodu do zimy, przede wszystkim trzeba pamiętać o zupełnych podstawach, na których opiera się bezpieczeństwo w tym trudnym okresie roku. A podstawami tymi jest oczywiście zmienienie opon na zimowe.

Opony letnie, choć doskonałe w lecie, gdy temperatura jest wysoka, a nawierzchnia przez większość czasu całkowicie sucha, stają się zupełnie bezużyteczne, jeśli tylko temperatura zaczyna spadać, lub – co gorsza – nawierzchnia zaczyna pokrywać się zmrożonym śniegiem, a nawet lodem.

Gdy tylko zima da pierwsze oznaki swojej obecności, czym prędzej należy nawet najlepsze letnie opony odłożyć na półkę, a w ich miejsce założyć na koła opony zimowe.

Dlaczego trzeba to robić? Ponieważ samochodowe letnie opony nie zapewniają zwyczajnie w czasie zimy przyczepności na odpowiednio wysokim poziomie. Opona zimowa dzięki innej mieszance gumy, a także innemu profilowi jest w stanie utrzymać zadowalającą przyczepność nawet w trakcie ostrych opadów śniegu, gdy nawierzchnia staje się prawie całkowicie nim pokryta.

Sprawy, o których można nie wiedzieć

Choć zmiana opon jest kluczowa w trakcie przeprowadzania przygotowań do zimy, to jednak nie jest to jedyna czynność, o której należy pamiętać.

Nie mniej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zabezpieczenie maksymalnej widoczności dla kierowcy w trakcie jazdy. Z tego powodu kluczowe jest to, aby zawczasu wymienić, chociażby wycieraczki w samochodzie, a także zadbać o kondycje klimatyzacji.

Wiele osób może uważać, że klimatyzacja używana jest w samochodzie jedynie w czasie lata, gdy jej zadaniem jest obniżenie temperatury powietrza wewnątrz samochodu. Klimatyzacja ma jednak jeszcze inną bardzo ciekawą właściwość, która bardzo się przydaje w czasie zimy. Chodzi oczywiście o wysuszane powietrza wewnątrz samochodu. Dzięki temu możliwe jest praktycznie całkowite zlikwidowanie problemu parujących szyb, który jest tak powszechny w praktycznie każdym rodzaju samochodu. Włączenie w tym czasie klimatyzacji na tryb ogrzewania powoduje, że wilgoć z auta zostaje usunięta, a co za tym idzie, znika zaparowanie na szybie.

Oprócz tych spraw warto jeszcze przed zimą sprawdzić poziom płynu od spryskiwaczy, który potrafi w najmniej oczekiwanym momencie się skończyć, a także zadbać o to, aby wewnątrz samochodu znalazły się gumowe dywaniki, ponieważ są one znacznie lepszym rozwiązaniem niż używane w czasie lata wersje welurowe.

Bardzo dobrym pomysłem jest oprócz tego dokonanie zabezpieczenia podłogi w samochodzie i pokrycie jej powłoką antykorozyjną. Ilość soli na drodze będzie ogromna, a jak wiadomo, nie jest ona dobrym towarzyszem dla karoserii samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *